Decyzja o rozwodzie nigdy nie jest łatwa. Jeżeli już jednak ją podjąłeś, to musisz skierować pozew wraz ze wszystkimi załącznikami do właściwego Sądu. Który Sąd jest zatem właściwy w sprawie o rozwód? Jakie są skutki złożenia pozwu do niewłaściwego Sądu?
Rozwód który sąd?
Chcesz się rozwieść, ale zastanawiasz się, gdzie złożyć pozew o rozwód – rozwód który sąd?
To o czym warto pamiętać, to to że nawet jeśli złożysz wniosek do niewłaściwego sądu, czyli innego niż ten, który może rozpatrzyć Twoją sprawę, on sam przekaże pozew do właściwego sądu.
Warto jednak wiedzieć do jakiego sądu złożyć pozew o rozwód, bowiem złożenie pozwu o rozwód do właściwego sadu przyśpieszy rozpoznanie sprawy. W przypadku spraw rozwodowych zawsze właściwym będzie Sąd Okręgowy. Sądy okręgowe mają swoje siedziby w większych ośrodkach miejskich. Aby postępowanie rozwodowe rozpoczęło się, należy złożyć stosowne pismo procesowe jakim jest pozew o rozwód do właściwej instytucji – to jest do Sądu Okręgowego. Sądy dzielą się na wydziały, do których kompetencji należy rozstrzyganie różnych kategorii spraw. Właściwym wydziałem w sądzie będzie wydział cywilny sądu okręgowego.
Do którego sądu okręgowego mogę złożyć pozew o rozwód – rozwód który sąd?
Określa to właściwość miejscowa. W przypadku spraw rozwodowych jest to wyznaczane w oparciu o następujące kryteria:
- ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków w okręgu danego sądu, jeśli choć jedno z nich w okręgu ty jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu;
- miejsce zamieszkania strony pozwanej;
- miejsce zamieszkania powoda.
Miejscem zamieszkania zgodnie z prawem będzie miejscowość, w której dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu, miejscem zwykłego pobytu będzie natomiast miejscowość, w której osoba przebywa czasowo, bez zamiaru pozostania tam na stale. Co ważne, miejsce zamieszkania nie musi być takie samo jak miejsce zameldowania.
W sytuacji gdy żadnej ze stron nic już nie łączy z ostatnim miejscem wspólnego zamieszkania, właściwym będzie sąd zamieszkania strony pozwanej, a jeśli i takiej postawy brak ( na przykład gdy pozwany małżonek zmienia miejsce pobytu, miejsce pobytu jest nieznane) – miejscowość zamieszkania powoda. Co ważne, zamiana miejsca zamieszkania już po wniesieniu pozwu rozwodowego nie powoduje zmiany sądu rozpoznającego sprawę o rozwód.
Jeżeli mieszkasz w Gdańsku i chcesz uzyskać konkretną odpowiedź na pytanie gdzie złożyć pozew o rozwód w Gdańsku, to zapraszam do lektury mojego kolejnego wpisu blogowego, który poświęciłam rzeczonej tematyce.
Kamil i Patrycja K. Wspólnie mieszkali w Gdańsku. Kamil K. wyprowadził się do Krakowa, natomiast Patrycja pozostała w ich wspólnym mieszkaniu w Gdańsku. Chcąc pozwać drugiego z małżonków zarówno Kamil jak i Patrycja muszą wnieść pozew do Sądu Okręgowego w Gdańsku.
Do jakiego sądu mogę złożyć pozew o rozwód jeżeli współmałżonek znajduje się za granicą?
W takiej sytuacji nie istnieje wybór pomiędzy sadem polskim a tym za granicą, o ile oboje małżonkowie mają obywatelstwo polskie i jedno z nich dalej mieszka w Polsce.
W ramach doradztwa prawnego zajmuje się sprawami rozwodowymi Zapraszam do kontaktu.
Zamieszczony na niniejszej stronie wpis ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady prawnej w rozumieniu ustawy o Adwokaturze. Jeżeli macie Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do nawiązania kontaktu.
Potrzebujesz pomocy prawnej z zakresu prawa rodzinnego? Zapraszam do nawiązania kontaktu. 🙂